Traktorek z pługiem do odśnieżania śniegu z chodników i ulic

Menu: Traktorek do koszenia trawy | Traktorek ogrodniczy wielofunkcyjny

Traktorki ogrodowe do koszenia trawy i odśnieżania zdobywają coraz większą popularność wśród właścicieli większych powierzchni do koszenia. Jednak możliwości takich ciągniczków znacznie wychodzą poza koszenie trawy!

Wystarczy dokupić do nich odpowiedni osprzęt, by zmienić je w minimaszyny rolnicze, a nawet w pług do odśnieżania. Właśnie tą ostatnią funkcją zajmiemy się dziś bliżej.

Dzięki niej ciągniczki do ogrodu są potrzebne nie tylko w sezonie najbardziej intensywnych prac dla ogrodników, ale także zimą. Zwłaszcza, gdy jako właściciele posesji musimy sami zadbać o odśnieżanie.

Jak działa taki traktorek do odśnieżania chodników i ulic? W jakie akcesoria należy go doposażyć i na co zwrócić uwagę, kupując pług do traktorka ogrodowego?

Na te pytania, a także wiele innych, udzielamy poniżej wyczerpujących odpowiedzi.

Traktorek do odśnieżania – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Traktorek z pługiem do odśnieżania śniegu z chodników i ulic
Traktorek z pługiem do odśnieżania śniegu z chodników i ulic
Oczywiście, zwykle kupujemy traktorek nie tylko do odśnieżania, ale także (a może przede wszystkim) do prac ogrodowych: sprzątania, zamiatania, koszenia trawy, przewożenia czy nawożenia gleby.

Jednak parametry traktorka są równie ważne, jeśli chcemy nim odśnieżać chodnik ze śniegu.

O ile nie ważniejsze.

Poniżej przedstawiamy miniprzewodnik po traktorkach do odśnieżania.

Silnik w traktorkach do odśnieżania

Traktorki ogrodowe, które stosujemy również do odśnieżania, wyposażone są w silnik jednocylindrowy lub dwucylindrowy. Mają one zróżnicowaną moc, na przykład 13,5 KM, 16 KM, 16,5 KM, 18 KM, 21 KM lub 24 KM.

Jeśli planujemy wykorzystywać swój nowo zakupiony traktorek również do odśnieżania chodnika, posesji czy ulicy, warto wybrać model z mocniejszym silnikiem.

Dodajmy jeszcze, że zbiorniki paliwa do traktorków do odśnieżania mogą mieć pojemność od 6 l do 15 l.

Ranking traktorków do odśnieżania / Porównaj ceny:

Rodzaje przekładni w traktorkach do odśnieżania

W traktorkach do odśnieżania chodników mamy do czynienia z przekładnią manualną lub hydrostatyczną. Ta ostatnia jest niezwykle praktyczna i wygodna w użytkowaniu, ponieważ – w przeciwieństwie do przekładni manualnej – można nią zmieniać biegi bez zatrzymywania się.

Niektóre droższe modele pozwalają nam na wybór, czy chcemy korzystać manualnej przekładni, czy też z hydrostatycznej.

Pora teraz przejść do tematu, który w przypadku traktorków śnieżnych jest najważniejszy.

Pług do traktorka śnieżnego

Zakupu traktorków ogrodowych dokonujemy zwykle z myślą o pracach ogrodowych wykonywanych od wiosny do jesieni i na szczęście nie musimy od razu decydować się na to, czy będziemy używać naszego ciągniczka także zimą. Jesienią jednak można już o tym pomyśleć i doposażyć traktorek w pług śnieżny.

Co ciekawe, sam pług może służyć nie tylko do odśnieżania, ale również do odgarniania piasku, żwiru, ziemi czy innych sypkich materiałów.

Jakie są wymiary pługu śnieżnego?
Pługi śnieżne do traktorka ogrodowego mają zwykle podobne wymiary:

 1. Wysokość 40 cm,
 2. Szerokość 100-120 cm i
 3. Grubość blachy 3-5 mm.

Jak działa pług śnieżny w połączeniu z traktorkiem?

Pług śnieżny do traktorka wyposażony jest w gumowe lemiesze (gumę ochronną), odporne na ścieranie i zapobiegające rysowaniu odśnieżanej powierzchni.

Pług można ustawić prosto, w lewo i w prawo, a specjalny mechanizm zapadkowy pozwala także zawiesić pług w górze, jeśli tylko przejeżdżamy.

Ewentualne uderzenia amortyzowane są tu przez dwie sprężyny. Pługi dostępne są w różnych kolorach i często sprzedawane są razem z łańcuchami na koła.

Producenci traktorków do odśnieżania

Traktorki z pługiem do odśnieżania oraz same pługi śnieżne oferowane są między innymi przez takich producentów jak Ariens, Wolf Garten, Stiga, MTD, John Deere, Yanmar, Honda i Kubota.

Cena traktorków do odśnieżania i pługów

Cena samego traktorka do odśnieżania i koszenia waha się w granicach od 3 000 do 50 000 złotych. Z kolei sam pług śnieżny do traktorka może kosztować od 400 do 3 000 złotych.

O czym powinni pamiętać (także przyszli) właściciele traktorków śnieżnych?

Ostrożności i dbania o bezpieczeństwo swoje i innych nigdy nie za wiele. Dlatego też warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, jak skutecznie i bezpiecznie odśnieżać traktorkiem śnieżnym:

 1. Traktorek ogrodowy z zamontowanym pługiem potrzebuje do odśnieżania dużo większej mocy niż na przykład podczas koszenia trawy. Jeśli kupujemy miniciągnik z myślą, że przyda nam się także do odśnieżania, weźmy to pod uwagę!
 2. Z tego samego powodu, w czasie odśnieżania trzeba często sprawdzać poziom płynu w skrzyni biegów i zmieniać powoli biegi.
 3. Jeśli odśnieżamy większe obszary, najpierw ustawiamy pług pod kątem tak, by śnieg odsypywać na boki. Na końcu ustawiamy pług prosto.
 4. Podczas odśnieżania bardzo często przydają się łańcuchy na koła.
 5. Odsuwamy śnieg jak najdalej. Nie wiadomo, czy nie będzie padał całą zimę!
 6. Trzeba poświęcić nieco czasu na ustawienie pługu na odpowiedniej wysokości, ponieważ istnieje możliwość, że wraz ze śniegiem „chwycimy” piasek.
 7. Lepiej jest podejść do odśnieżania kilkakrotnie niż jeden raz pchać na siłę traktorkiem do odśnieżania duże ilości śniegu.
 8. Jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg, warto usunąć z posesji wszelkie przedmioty, które mogą „stać na przeszkodzie” traktorkowi śnieżnemu, a których nie będzie widać pod warstwą śniegu.
 9. Zawsze bądź widoczny i nigdy nie odśnieżaj traktorkiem po zmroku bez świateł!

Opinie o traktorkach do odśnieżania

Traktorki z pługiem do odśnieżania są przydatnym narzędziem w naszym ogrodzie jak i całym obejściu. Dlatego ważne jest aby wybrać taki model, który sprawdzi się zarówno do koszenia jak i odśnieżania oraz wielu innych prac porządkowych i organizacyjnych.

Dlatego czekamy na Wasze recenzje i opinie dotyczące traktorków ogrodowych z pługiem śnieżnym do odśnieżania chodników czy ulic. Wasze opinie pozwolą wybrać najlepszy z możliwych modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *