Traktorek kosiarka do koszenia trawy z koszem

Menu: Traktorek do odśnieżania z pługiem | Traktorek ogrodniczy wielofunkcyjny

Traktorek do koszenia trawy przyda się wszędzie tam, gdzie do skoszenia mamy połacie większe niż 2000 m². Wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt wielu drzew i krzewów. A także wszędzie tam, gdzie właściciel z przyjemnością zamieni hałaśliwą i mało wydajną (na tak dużym terenie) kosiarkę do trawy na sprzęt, którym będzie mógł nie tylko skutecznie, ale również wygodnie zadbać o swój trawnik.

Traktorek kosiarka to bowiem urządzenie, które pozwala na szybkie koszenie trawy, a jego dodatkowe funkcje i wyposażenie znacznie usprawniają całą pracę.

Traktorek kosiarka do koszenia trawy z koszem
Traktorek kosiarka do koszenia trawy z koszem / Jaki traktorek kosiarka będzie najlepszy?

Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze traktorka kosiarki?

Traktorki do koszenia trawy stanowią znaczny wydatek, dlatego przed ich zakupem warto wiedzieć, jakie oferują możliwości i na co zwrócić uwagę.

Przede wszystkim, rodzaj traktorka do koszenia, jaki wybierzemy, będzie zależał od powierzchni do koszenia.

Równy trawnik bez drzew i krzewów wymaga innego ciągniczka niż duży ogród, w którym trzeba będzie precyzyjnie manewrować.

Ponadto, bierzemy pod uwagę typ i moc silnika, rodzaj systemu koszącego i sytemu zbierania. Na koniec warto też zainteresować się osprzętem do ciągnika do koszenia trawy i dodatkowymi opcjami, jakie oferuje.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej wszystkim wymienionym czynnikom.

Ranking traktorków do koszenia trawy / Porównaj ceny:

Powierzchnia trawnika, na której będziemy pracować traktorkiem z kosiarką

Traktorki do koszenia trawy możemy podzielić na trzy rodzaje ze względu na powierzchnię, do której są przeznaczone. Na średniej wielkości powierzchni (od 2000 do 10000 m²) sprawdzą się ciągniki do trawy o niewielkiej mocy silnika i mniejszej szerokości koszenia.

Takie modele będą również słabiej wyposażone w osprzęt. Ich niezaprzeczalną zaletą jest jednak fakt, iż są mniejsze, bardziej zwrotne, a przy tym również tańsze, zarówno przy zakupie, jak i w eksploatacji.

A co na większe powierzchnie?

Większe traktorki do trawy będą potrzebne do koszenia powierzchni przekraczających 10 000 m². Będą one miały również większy silnik, większe koła oraz większą szerokość koszenia. Dzięki dużym gabarytom mogą być wyposażone w większą ilość osprzętu.

Traktorki ogrodowe do zadań specjalnych?

Do szczególnie wymagających powierzchni dobrze jest zaopatrzyć się w traktor do koszenia o mniejszym promieniu skrętu, co pozwoli nam omijać drzewa i krzewy.

Silnik w traktorkach do trawy

Ciągniczki do koszenia trawy wyposażone są w silnik jedno – lub dwucylindrowy. Jest on osadzony w ramie ze stalowych profili. Traktorki do koszenia trawy na powierzchni do 10000 m² mają moc silnika od 11 do 15 KM, natomiast ciagniki do trawników o powierzchni przekraczającej 10 000m² mają moc od 16 do 22 KM. Przykłady silników o różnej mocy: 16 KM, 13,5 KM, 16,5 KM, 18 KM, 24 KM, 21 KM.

Dodajmy, że zbiornik paliwa w traktorku kosiarce może pomieścić średnio od 6 do 15 litrów.

Traktorek ogrodowy z przekładnią hydrostatyczną

Bardzo wygodną opcją w traktorach do koszenia jest przekładnia hydrostatyczna. W przeciwieństwie do przekładni manualnej, pozwala na zmianę biegów bez zatrzymywania się. Niektóre traktorki kosiarki dają użytkownikowi możliwość wyboru, czy chce korzystać z przekładni manualnej, czy też hydrostatycznej.

Agregat koszący w traktorku do trawy

O funkcjonalności agregatorów do traktorków do koszenia trawy decyduje ich wielkość, a także system noży tnących i ich ilość. Im więcej noży, tym szybsze i dokładniejsze koszenie.

Oto zestawienie optymalnych szerokości koszenia:

 1. Dla powierzchni od 2000 do 5000 m² – szerokość korpusu 76-100 cm,
 2. Dla powierzchni od 5000 do 10 000 m² – szerokość korpusu 100-115 cm,
 3. Dla powierzchni 10 000 m² i większych – szerokość korpusu co najmniej 115 cm.

Jeśli system umożliwia obrót noży w obie strony, wówczas maszyna przerzuca skoszoną trawę do kosza i do zestawu do mulczowania. Noże do ciągniczków ogrodowych mogą też mieć różne zakresy wysokości koszenia trawy. Wynosi ona zwykle od 3 do 10 cm. Zespół tnący umieszczany jest pod ramą traktorka lub przed nią. To drugie rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy oczekujemy od traktorka kosiarki większej precyzji koszenia.

Traktorek do koszenia trawy z koszem (lub bez)

Producenci traktorków mają w swojej ofercie zarówno ciągniczki do koszenia z koszem, jak i bez kosza:

 • W traktorkach z koszem trawa wrzucana jest automatycznie do pojemnika. Kosze do ciągniczków są łatwe w opróżnianiu i czyszczeniu. Ich przykładowe pojemności to: 70 l, 200 l, 300 l, 360 l.
 • W traktorkach do koszenia z systemem wyrzutu bocznego skoszona trawa jest wyrzucana na bok, na trawnik. Po skończonej pracy należy ją zgrabić, a następnie przekompostować i wykorzystać w postaci nawozu organicznego. Traktorki do koszenia z koszem wykorzystuje się tam, gdzie nie ma większych przeszkód przy koszeniu i gdzie trwa jest wysoka.
Traktorek kosiarka do koszenia trawy
Traktorek kosiarka do koszenia trawy

Dodatkowe funkcje w traktorkach do koszenia trawy

Traktor z kosiarką może zawierać dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu, ponieważ mogą one znacznie wpłynąć na szybkość i efektywność koszenia, a także komfort pracy użytkownika.

Oto kilka dodatkowych funkcji, w jakie może być wyposażony traktorek kosiarka:

 1. Automatyczne wyłączenie silnika i narzędzi tnących w momencie opuszczenia fotela traktora,
 2. Zapewnienie różnych poziomów cięcia,
 3. Przednie światła LED.

Osprzęt do traktorka kosiarki

W zależności od modelu, traktorki do koszenia mogą być wyposażone w osprzęt lub też można go do nich dokupić.

Oto kilka przykładów:

 1. Przyczepki ogrodowe do traktorka,
 2. Aeratory (napowietrzają podłoże, niszczą mech i kiełkujące chwasty),
 3. Wertykulatory (rozluźniają i napowietrzają podłoże, niszczą mchy i chwasty),
 4. Siewniki do trawy (zapewniają równomierne rozsiewanie nasion),
 5. Walce (wałują ziemię po zasianiu trawy),
 6. Pługi do odśnieżania,
 7. Koła nieniszczące trawy (zapobiegające jej skalpowaniu),
 8. Samocentrująca się kierownica,
 9. Siedzenie z regulacją.

Traktorek kosiarka a rider

Traktorki do koszenia trawy często mylone są ze swoimi „dalekimi kuzynami”, riderami. Choć ich podstawowa funkcja jest taka sama (koszenie trawy), to jednak istnieje kilka cech, którymi znacznie różnią się między sobą.

W traktorku kosiarce noże tnące umieszczone są pod maszyną, dlatego nie widać miejsca cięcia. W riderze noże znajdują się z przodu, co sprawia, że mamy wgląd w ich pracę. Traktorki do koszenia trawy przeznaczone są do dużych powierzchni z niewielką ilością drzew i krzewów, natomiast rider świetnie radzi sobie z omijaniem wszelkich przeszkód.

Cena traktorków do koszenia trawy

Traktor z kosiarką to urządzenie, którego cena ma bardzo szeroką rozpiętość. Najtańsze ciągniczki ogrodowe do koszenia trawy możemy kupić już za 3 000 złotych. Najdroższe natomiast mogą osiągać zawrotną cenę 50 000 złotych.
Producenci traktorków kosiarek
Producenci, którzy w swojej ofercie mają traktorki kosiarki do koszenia trawy to między innymi McCulloch, Alpina, MTD, John Deere, Stiga, Hecht i Husquarna.

Opinie o traktorkach do koszenia trawy

Wasze recenzje i opinie dotyczące traktorków i ciągniczków do koszenia trawników z pewnością przydadzą się każdemu kto planuje zakup takiego sprzętu. W tym miejsce warto dodać, że praktyczne opinie od posiadaczy pomogą też uniknąć błędów przy zakupie dlatego zachęcamy abyście w komentarzach publikowali recenzje z posiadanych przez siebie traktorków wykorzystywanych do koszenia trawy. Każda opinia się liczy!

1 opinia o “Traktorek kosiarka do koszenia trawy z koszem”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *